Wiercenie w betonie

Popularne materiały budowlane najczęściej doceniane są za wysoką trwałość, długowieczność oraz niepodatność na uszkodzenia. Takimi zaletami zdecydowanie wykazuje się beton, co wpływa na jego wszechobecność w pracach budowlanych. W momencie, gdy trzeba przebić się przez jego strukturę, aby na przykład dokonać renowacji instalacji pod posadzką, atuty te stanowią poważną przeszkodę w wykonywanych pracach. Wiercenie w betonie to trudne zadanie, a zastosowanie niewłaściwej metody może spowodować zniszczenie konstrukcji lub uszkodzenie narzędzi.

 

Metody i narzędzia stosowane w wierceniu w betonie

Podstawą w rozpoczęciu prac jest dobór odpowiedniego wiertła do betonu. Rynek narzędzi współcześnie oferuje wiele rozwiązań odpowiednich do tego typu zadania. Wśród nich wyróżnia się metoda diamentowa, która jest oparta na głowicach zawierających syntetyczny diament o bardzo wysokiej twardości. Takie głowice są również nieocenioną pomocą w wypadku zbrojeń - wysoka precyzja pozwala uniknąć przypadkowego naruszenia konstrukcji.

 

Dobrym rozwiązaniem są również widiowe odpowiedniki – wykonane z węglika spiekanego, który niemal dorównuje twardościom głowicom diamentowym. W przypadku wierteł ze stali niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego kształtu lub długości: na przykład poczwórne ostrza czy modele koronowe – o większej średnicy. Specjalne parametry pozwolą przebić się przez zwartą strukturę podłoża i jednocześnie zachować precyzję wykonywanych prac.


Metoda diamentowa – przede wszystkim w użytku profesjonalnym

Zastosowanie metody diamentowych pozwala znacząco ograniczyć pylenie oraz zachować wysoką precyzję w wykonywaniu otworów w betonie. Taki sprzęt znacznie przewyższa jakościowo większość wiertnic udarowych czy pneumatycznych, które zazwyczaj są na wyposażeniu domowych warsztatów. Jego zakup wiąże się jednak z bardzo wysokimi kosztami – dlatego w większości przypadków lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalnej ekipy specjalizującej się w tej metodzie niż zakup wyposażenia na własny użytek.

 

0
Feed

Zostaw komentarz