Czy warto wykonać badanie gruntu przed zakupem działki?

Wybranie idealnego miejsca, na którym już niedługo stanie Twój wymarzony dom jest decyzją, która powinna być przemyślana i zaplanowana. Oprócz najbardziej oczywistych kwestii, takich jak analiza cen czy sprawdzenie lokalizacji i dostępnych w pobliżu udogodnień, warto również rozważyć dodatkowe kroki. Jedną z możliwości są badania gruntu, dostarczające wielu cennych informacji.

 

Czy badanie gruntu na działce przed jej zakupem jest niezbędne?

Nie ma jednoznacznej zasady, która wskazywałaby na absolutną konieczność przeprowadzania analizy podłoża przed zakupem idealnej działki pod zabudowę. Wiele zależy od planu budowy domu, który chcemy postawić na danym terenie. Uprzednie sprawdzenie parametrów terenu oraz poziomu wody pod ziemią ma jednak kluczowe znaczenie dla projektów budynków - zwłaszcza tych, które przewidują funkcjonalną piwnicę.


Ukryte pod ziemią pułapki - również finansowe

Badanie dostarcza wielu cennych informacji na temat terenu pod zabudowę, którego zakup dopiero rozważamy. Geolog, geotechnik dokona pomiaru zwierciadła wód gruntowych i jego wahania. Sprawdzi również parametry fizyczno-mechaniczne gruntu, pozwalające na zaprojektowanie optymalnego sposobu posadowienia budynku.

 

Badanie podłoża na działce przed jej zakupem może dostarczyć także informacji o charakterze terenu. Obecność gruntów organicznych i słabonośnych w podłożu zwiększa znacznie ryzyko inwestycji i wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo konstrukcji. Pod ziemią mogą zalegać również niepożądane materiały - na przykład fundamenty pozostałe po poprzednim budynku, których należy się pozbyć.


Wiedza – gwarancja udanej inwestycji w działkę

Profesjonalnie przeprowadzona analiza podłoża dostarcza wielu cennych informacji i pozwala oszacować, czy zakup działki będzie wiązał się z dodatkowymi wydatkami, jakie będzie należało ponieść jeszcze przed rozpoczęciem zabudowy. Niejednokrotnie realizacja takiego planu bez właściwie przeprowadzonych badań może wiązać się z kosztownym osuszaniem lub wystąpieniem nadmiernej wilgoci, której na etapie użytkowania nie da się wyeliminować.

0
Feed

Zostaw komentarz